Dekoratorzy wnętrz wciąż poszukują materiałów do wykańczania pomieszczeń. Czasem eksperymentują z nowymi np. różnego rodzaju tworzywami, czasem przywracają do łask materiały, których lata świetności dawno minęły. Taka historia spotkała szkło – materiał dawniej chętnie wykorzystywany przez wiele dekad tkwił w zapomnieniu, a dziś święci triumfy na salonach, także w sensie dosłownym.
Nie sposób sobie wyobrazić nowoczesny styl dekorowania wnętrz bez szkła. Walory estetyczne materiału i, poprawione dzięki obróbkom cieplnym, właściwości mechaniczne sprawiają, że jest ono wykorzystywane nie tylko jako elementy ozdobne, ale także konstrukcyjne.
Ze szkła powstają:
- schody,
- balustrady,
- podłogi,
- przeszklenia, ścianki działowe,
- okna,
- drzwi do pomieszczeń lub szafy przesuwnych,
- lustra,
- panele ozdobne,
- obrazy,
- naczynia.
Szkło jest materiałem naturalnym, ekologicznym, poddawanym recyclingowi – w dzisiejszych czasach, gdy w cenie są rozwiązania przyjazne środowisku, szerokie wykorzystanie szkła w zdobieniu wnętrz nabiera jeszcze jednego, niebagatelnego wydźwięku. Dużą i nieocenioną zaletą szkła jest przepuszczalność światła. Wszelkie szklane elementy rozjaśniają pomieszczenie, optycznie je powiększają, nadają lekkości. Schody nie są już ciężką i monumentalną konstrukcją, lecz zwiewną i lekką, w zestawieniu ze szklanymi balustradami – elegancką i nowoczesną. Szkło odmieni każdą, nawet najbardziej nudną aranżację nie tylko, dzięki swojemu wyglądowi – gładkiej, lśniącej tafli. Szkło daje możliwość podświetlenia i uzyskania ciekawych efektów wizualnych, łączenia z innymi materiałami (drewno, kamień), barwienia, uzyskania różnych kształtów i form. Kolejną istotną cechą, która zadecydowała o szerokim wykorzystaniu szkła jest łatwość utrzymania w czystości.