Jednoosobowa działalność gospodarcza jest relatywnie prostą formą prowadzenia biznesu, która pozwala na skorzystanie z wielu dostępnych uproszczeń, m.in. w zakresie prowadzonej księgowości. Niektórzy przedsiębiorcy, szukając oszczędności decydują się nawet na samodzielne prowadzenie rozliczeń. Czy warto zdecydować się na taki krok, czy może jednak lepiej od samego początku nawiązać współpracę z biurem rachunkowym?
Biuro rachunkowe – czy warto?
Znaczna część osób, które dopiero decydują się na rozpoczęcie działalności gospodarczej dysponuje raczej niewielkim budżetem i szuka sposobu na zoptymalizowanie wydatków. W końcu już na start spadają na nich nowe obowiązki – oprócz podatków dochodowych są to również składki (zdrowotna czy na ZUS) – ponadto muszą się martwić o płynność finansową i zapewnienie niezbędnych środków do pokrycia bieżących wydatków przedsiębiorstwa. Samodzielne prowadzenie księgowości może więc jawić się jako skuteczny sposób na u czknięcie chociaż części wydatków. Jednak nie zawsze jest to opłacalne rozwiązanie. Dlaczego?
Jeśli potrzebujesz pomocy biura rachunkowego to wejdź na: biurorachunkoweabak.pl
Po pierwsze – to kolejna rzecz, za którą zabierasz się po raz pierwszy. Oprócz odnajdowania się w nowym biznesie i zetknięcia się z zupełnie nowymi wyzwaniami, spadnie teraz na Ciebie konieczność rejestrowania dochodów i wydatków, wyboru formy opodatkowania oraz regularnego rozliczania z fiskusem. To może być po prostu przytłaczające. Po drugie – chodzi o ilość czasu, którego nie będziesz mógł poświęcić na rozwój firmy, zajmując się księgowością. Zamiast uczyć się wszystkiego od nowa, znacznie efektywniej oddelegować zadania w ręce doświadczonej osoby, a samemu w pełni poświęcić się rozwijaniu biznesu. Po trzecie – unikniesz dalekosiężnych w skutkach błędów. Jeśli samodzielnie prowadzisz rozliczenia i nie masz w tym doświadczenia, to o pomyłkę nietrudno. Urzędy będą się domagały wyrównania z Twojej ręki, dokładając nierzadko dotkliwe kary administracyjne. Skorzystanie z pomocy księgowego okazuje się najczęściej o wiele efektywniejszą kosztowo strategią, która dodatkowo pozwoli na zredukowanie stresu, którego i tak nie brakuje na początkowym etapie nowego biznesu.