Altana ogrodowa to bardzo praktyczne rozwiązanie, na które decydują się wielbiciele relaksu na świeżym powietrzu, Stanowi ona doskonałe miejsce spotkań w gronie przyjaciół. Z powodzeniem możesz rozkoszować się w niej aromatyczną kawą czy też spożyć romantyczną kolację. Co więcej, okaże się bardzo praktyczna w przypadku nieprzyjaznych warunków atmosferycznych – ochroni Cię przed zbyt intensywnym działaniem słońca lub też deszczem. Aby jednak altana ogrodowa zachwycała atrakcyjnym wyglądem i służyła Ci przez wiele lat, powinna być odpowiednio zabezpieczona.
Drewniana altana ogrodowa – jak ją zabezpieczyć?
Drewniane altany ogrodowe cieszą się dużym powodzeniem ze względu na swój atrakcyjny wygląd. Niestety drewno ma to do siebie, że jest wrażliwe na działanie negatywnych warunków zewnętrznych – silne promieniowanie słoneczne, deszcz, wilgoć czy mróz potrafią w krótkim czasie osłabić jej konstrukcje. Szczególnie, że wiele osób wykonuje altanki z rodzimego drewna świerkowego czy sosnowego, które chociaż jest tanie, nie jest odpowiednio odporne na działanie warunków pogodowych. Co więcej, drewno, z którego jest wykonana altana powinno być zabezpieczone też przed owadami lub grzybem – one również potrafią zrobić mnóstwo szkód. Wbrew pozorom konserwacja altany nie jest jednorazową czynnością, którą wykonuje się tylko podczas jej budowy. Wraz z upływem czasu, drewno potrzebuje kolejnej impregnacji, dzięki czemu przez długi czas będzie utrzymane w dobrej kondycji.
Skuteczne sposoby zabezpieczania drewnianej altany
Najlepszym czasem na konserwację altany jest jesień. Przed przystąpieniem do pracy trzeba odpowiednio przygotować powierzchnię – powinna być równa, sucha oraz czysta. Należy usunąć z niej także żywice czy inne zabrudzenia – na przykład za pomocą papieru ściernego. Wszelkie ubytki uzupełnia się szpachlą. Jeżeli zauważysz miejsca uszkodzone przez szkodniki, konieczne może być użycie preparatów wyniszczających. Kolejnym krokiem jest zagruntowanie drewnianej powierzchni, co zwiększa przyczepność nakładanych środków. Po wyschnięciu gruntu, aplikuje się specjalne preparaty zabezpieczający – najlepiej nanieść go dwie warstwy.